<
>

Boxing schedule

play
Joshua: Ruiz is the best heavyweight out there (1:48)

Anthony Joshua says Andy Ruiz Jr. is the toughest heavyweight to fight right now, but doesn't regret not taking any tune-up fights before their rematch. (1:48)

Want to know what fights are on the horizon? Check out the boxing schedule for 2019.

To go directly to a particular month, click the links below:

NOVEMBER | DECEMBER | JANUARY | FEBRUARY | APRIL | JUNE


Key dates:

  • Nov. 23: Las Vegas -- Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC heavyweight title (Fox PPV)

  • Nov. 30: Las Vegas -- Oscar Valdez vs. Andres Gutierrez, 10 rounds, WBC junior lightweight eliminator (Watch on ESPN+)

  • Dec. 7: Diriyah, Saudi Arabia -- Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua, rematch, 12 rounds, for Ruiz's IBF/WBO/WBA heavyweight title (DAZN)

  • Dec. 14: New York -- Terence Crawford vs. Egidijus Kavaliauskas, 12 rounds, for Crawford's WBO welterweight title (ESPN/ESPN Deportes)

  • Dec. 14: New York -- Richard Commey vs. Teofimo Lopez Jr., 12 rounds, for Commey's IBF lightweight title (ESPN/ESPN Deportes)

  • Dec. 20: Phoenix -- Daniel Jacobs vs. Julio Cesar Chavez Jr., 12 rounds, super middleweights (DAZN)

  • Dec. 21: Ontario, Calif. -- Tony Harrison vs. Jermell Charlo, rematch, 12 rounds, for Harrison's WBC junior middleweight title (Fox/Fox Deportes)


Full schedule:

Nov. 22: London (Watch on ESPN+)

Golden Contract tournament junior welterweight quarterfinals

  • Kieran Gething vs. Lewis Benson, 10 rounds, junior welterweights

  • Mohamed Mimoune vs. Darren Surtees, 10 rounds, junior welterweights

  • Mikey Sakyi vs. Tyrone McKenna, 10 rounds, junior welterweights

  • Logan Yoon vs. Ohara Davies, 10 rounds, junior welterweights

Nov. 22: Dubai, United Arab Emirates (Watch on ESPN+)

  • Jack Catterall vs. Timo Schwarzkopf, 10 rounds, junior welterweights

  • Vijender Singh vs. Charles Adamu, 10 rounds, super middleweights

  • Waseem Muhammad vs. Ganigan Lopez, 8 rounds, flyweights

  • Jayr Raquinel vs. Jack Amisa, 8 rounds, junior bantamweights

  • Thomas Patrick Ward vs. Martin Casillas, 8 rounds, junior featherweights

  • Abilkhaiyr Shegaliyev vs. Muhamad Sebyala, 8 rounds, junior middleweights

  • Hasibullah Ahmadi vs. Detnarong Omkrathok, 6 rounds, junior featherweights

  • Rohan Date vs. Justice Addy, 6 rounds, junior middleweights

  • Sultan Al Nuaimi vs. Charles Latuperissa, 4 rounds, junior bantamweights

  • Fahad Al-Boushi vs. Sandro Tughushi, 4 rounds, lightweights

  • Usman Wazeer vs. Eduardo de la Torre, 4 rounds, welterweights

Nov. 22: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Jean Carlos Torres vs. Carlos Portil, 10 rounds, junior welterweights

  • Nicklaus Flaz vs. Dario Ferman, 10 rounds, welterweights

  • Nestor Bravo vs. Rodolfo Puente, 10 rounds, lightweights

  • Jedriel Reyes vs. Erick Hernandez, 6 rounds, junior flyweights

  • Erick Bautista vs. TBA, 4 rounds, middleweights

  • Mario Suarez vs. Erick Bautista, 4 rounds, middleweights

  • Jorge Santiago vs. Christian Barreto, 4 rounds, lightweights

  • Frevian Gonzalez vs. Emmanuel Roman, 4 rounds, junior lightweights

Nov. 23: Las Vegas (Fox PPV)

  • Title fight: Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC heavyweight title

  • Title fight: Leo Santa Cruz vs. Miguel Flores, 12 rounds, for vacant WBA junior lightweight title

  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Julio Ceja, 12 rounds, for Figueroa's WBA "regular" junior featherweight title

  • Luis Nery vs. Emmanuel Rodriguez, 12 rounds, bantamweights

  • Leduan Barthelemy vs. Eduardo Ramirez, rematch, 10 rounds, junior lightweights

  • Vito Mielnicki Jr. vs. Marklin Bailey, 4 rounds, welterweights

  • Omar Juarez vs. Kevin Shacks, 6 rounds, junior welterweights

  • Viktor Slavinskyi vs. Rigoberto Hermosillo, 8 rounds, junior lightweights

  • Arnold Alejandro vs. John Gemino, 8 rounds, lightweights

  • Jose Manuel Gomez vs. Daniel Placeres, 8 rounds, junior lightweights

  • Shon Mondragon vs. Juan Centeno, 6 rounds, junior featherweights

  • Marsellos Wilder vs. Dustin Long, 6 rounds, cruiserweights

  • Angel Alejandro vs. Francisco Javier Rodriguez, 6 rounds, featherweights

Nov. 23: Liverpool, England (DAZN)

  • Title fight: Callum Smith vs. John Ryder, for Smith's WBA super middleweight title

  • Craig Glover vs. Chris Billam-Smith, 12 rounds, for vacant Commonwealth cruiserweight title

  • Anthony Fowler vs. Harry Scarff, 10 rounds, junior middleweights

  • James Tennyson vs. Craig Evans, 10 rounds, lightweights

  • Tom Farrell vs. Sean Dodd, 10 rounds, junior welterweights

  • Thomas Whittaker Hart vs. Josip Perkovic, 6 rounds, light heavyweights

  • Marcus Molloy vs. Aleksandrs Birkenbergs, 4 rounds, lightweights

  • Tom Aitchison vs. Matija Petrinic, 4 rounds, junior welterweights

Nov. 23: Indio, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Andrew Cancio vs. Rene Alvarado, 12 rounds, for Cancio's WBA "regular" junior lightweight title

  • Title fight: Xu Can vs. Manny Robles III, 12 rounds, for Can's WBA "regular" featherweight title

  • Avery Sparrow vs. James Wilkins, 10 rounds, junior lightweights

  • Rashidi Ellis vs. Eddie Gomez, rematch, 10 rounds, welterweights

  • Victor Morales Jr. vs. Ramiro Robles, 8 rounds, featherweights

  • Alberto Melian vs. Juan Kantun, 8 rounds, junior featherweights

  • Baishanbo Nasiyiwula vs. Saul Corral, 8 rounds, junior welterweights

  • Alex Rincon vs. Rafael Garcia, 6 rounds, junior middleweights

  • Marcelino Lopez vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

Nov. 23: Lincoln, R.I. (UFC Fight Pass)

  • Peter Manfredo Jr. vs. Melvin Russell, 10 rounds, light heavyweights

  • Nick De Lomba vs. Diego Vicente Perez, 8 rounds, junior welterweights

  • Michael Valentin vs. Joshua Orta, 6 rounds, junior lightweights

  • Victor Reynoso vs. Roque Zapata, 6 rounds, welterweights

  • Gary Balletto III vs. Angel Vazquez, 4 rounds, light heavyweights

  • Wilson Mascarenhas vs. Jose Zaragoza, 4 rounds, junior welterweights

  • Shayna Foppiano vs. Raquel Santos, 4 rounds, female lightweights

  • Brian Barbosa vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Chad Leoncello vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

Nov. 23: Quebec City

  • Title fight: Marie-Eve ​​Dicaire vs. Ogleidis Suarez, 10 rounds, for Dicaire's IBF women's junior middleweight world title

  • Title fight: Raquel Miller vs. Alma Ibarra, 10 rounds, for vacant WBA interim women's junior middleweight title

  • Mikael Zewski vs. Alejandro Davila, 10 rounds, welterweights

  • Sebastien Bouchard vs. Ayaz Hussain, 10 rounds, welterweights

  • Dieudonne Ntsengue vs. Devin Tomko, 8 rounds, light heavyweights

  • Chann Thomas vs. Dave Leblond, 6 rounds, welterweights

  • Marie-Pier Houle vs. Linda Dostalkova, 4 rounds, female welterweights

  • Yan Pellerin vs. Max Corso, 6 rounds, cruiserwights

  • Simon Pierre Adde vs. Jair Sena, 4 rounds, light heavyweights

Nov. 23: Reading, Pa.

  • Kermit Cintron vs. Josue Obando, 6 rounds, super middleweights

  • Kashon Hutchinson vs. James Robinson, 6 rounds, welterweights

  • Luis Morales vs. Jerrod Miner, 4 rounds, bantamweights

Nov. 23: Huntington, N.Y.

  • Danny Gonzalez vs. Johnny Hernandez, rematch, 10 rounds, junior welterweights

  • Simone Federici vs. Stivens Bujaj, 10 rounds, cruiserweights

  • Alex Vargas vs. Dashaun Johns, 6 rounds, junior welterweights

  • Justice Bland vs. Dawshaquan Thomas, 4 rounds, junior featherweights

  • Saleem Kelly vs. George Gethers, 4 rounds, junior middleweights

  • Jahvel Joseph vs. Curl Aitcheson, 4 rounds, super middleweights

Nov. 23: Houston

  • Dominic Guinn vs. Jamal Woods, 8 rounds, heavyweights

  • Evan Holyfield vs. Henry Mendez, 4 rounds, junior middleweights

  • Jerrico Walton vs. Dedrick Bell, 8 rounds, welterweights

  • Andre August vs. Santario Martin, 6 rounds, light heavyweights

  • Joseph Rivera vs. Ariel Vasquez, 6 rounds, junior welterweights

  • Gabriel Smith vs. Darnell Jiles Jr., 4 rounds, lightweights

  • Christon Edwards vs. Julius Dyis, 6 rounds, welterweights

  • David Limerick vs. Josh Ross, 4 rounds, junior welterweights

  • Jesus Gonzales vs. Antonio Wattell, 6 rounds, junior welterweights

  • Rafael Medina vs. Luis Briceno-Roman, 4 rounds, welterweights

  • Jayquran Hazel vs. Richard Manning, 4 rounds, junior welterweights

Nov. 23: Berlin

  • Jack Culcay vs. Jama Saidi, 12 rounds, junior middleweights

  • Bjoern Schicke vs. Adasat Rodriguez, 12 rounds, middleweights

Nov. 23: St. Nazaire, France

  • Georges Ory vs. Karim Guerfi, 12 rounds, for Ory's European bantamweight title

  • Sergey Demchenko vs. Pierre Dibombe, 12 rounds, light heavyweights

Nov. 23: Morazarzal, Spain

  • Shokran Parwani vs. Jacques Oliver, 12 rounds, cruiserweights

Nov. 27: St. Julian's, Malta

  • Title fight: Hannah Rankin vs. Patricia Berghult, 10 rounds, for vacant WBC women's interim junior middleweight title

Nov. 27: Windham, N.H.

  • Cassius Chaney vs. Nick Jones, 8 rounds, heavyweights

  • Juan Carlos Abreu vs. Jose Medina, 8 rounds, welterweights

  • LeShawn Rodriquez vs. Francisco Javier Castro, 8 rounds, junior middleweights

  • Dominic Monzione vs. Henry Garcia, 4 rounds, lightweights

  • Kimberly Wabik vs. Jacqueline Boyle, 4 rounds, female junior lightweights

  • Brandon Higgins vs. Laquan Lewis, 4 rounds, welterweights

  • Brendon Simonds vs. Ian Beatease, 4 rounds, welterweights

  • Harry Gigliotti vs. Robert Bricks, 4 rounds, welterweights

  • Ismael Villarreal vs. Jermaine Corley, 6 rounds, junior middleweights

  • Jalen Renaud vs. Amadeu Cristiano, 4 rounds, junior middleweights

Nov. 30: Las Vegas (Watch on ESPN+)

  • Oscar Valdez vs. Andres Gutierrez, 10 rounds, WBC junior lightweight eliminator

  • Carl Frampton vs. Tyler McCreary, 10 rounds, junior lightweight

  • Carlos Adames vs. Patrick Teixeira, 12 rounds, WBO junior middleweight eliminator

  • Adam Lopez vs. Luis Coria, 10 rounds, featherweights

  • Arnold Barboza Jr. vs. William Silva, 10 rounds, junior welterweights

  • Andy Hiraoka vs. Rogelio Casarez, 8 rounds, junior welterweights

  • Brian Mendoza vs. Larry Gomez, 8 rounds, welterweights

  • Guido Vianello vs. Colby Madison, 6 rounds, heavyweights

  • Jared Anderson vs. Stephen Kirnon, 4 rounds, heavyweights

  • Xander Zayas vs. Virgel Windfield, 4 rounds, welterweights

Nov. 30: Birmingham, England (Watch on ESPN+)

  • Lerrone Richards vs. Lennox Clarke, 12 rounds, for Richards' Commonwealth and vacant British super middleweight titles

  • Hamzah Sheeraz vs. Ryan Kelly, 10 rounds, junior middleweights

  • Title fight: Zolani Tete vs. Johnriel Casimero, 12 rounds, for Tete's WBO bantamweight title

  • Sam Maxwell vs. Connor Parker, 10 rounds, junior welterweights

  • Sam Bowen vs. Anthony Cacace, 12 rounds, for Bowen's British junior lightweight title

  • Dennis McCann vs. Elvis Guillan, 6 rounds, bantamweights

  • Chris Jenkins vs. Liam Taylor, 12 rounds, for Jenkins' British and vacant Commonwealth welterweight title

  • Shabaz Masoud vs. Stefan Nicolae, 6 rounds, featherweights

  • Nathan Heaney vs. Kelcie Ball, 6rounds, middleweights

  • Eithan James vs. Daryl Pearce, 4 rounds, junior welterweight

  • George Davey vs. Dale Arrowsmith, 4 rounds, junior middleweights

  • River Wilson-Bent vs. Zygimantas Butkevicius, 6 rounds, middleweights

Nov. 30: Monte Carlo, Monaco (DAZN)

  • Title fight: Radzhab Butaev vs. Alexander Besputin, 12 rounds, for vacant WBA "regular" welterweight title

  • Title fight: Cecilia Braekhus vs. Victoria Bustos, 10 rounds, for Braekhus' WBC/WBA/IBF/WBO women's welterweight title

  • Zhang Zhilei vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights

  • Hughie Fury vs. Pavel Sour, 10 rounds, heavyweights

  • Joe Cordina vs. Enrico Tinoco, 10 rounds, junior lightweights

  • Nayan Deslion vs. Jose Peireira Mendoca, 6 rounds, junior welterweights

  • Victoire Piteau vs. Raphaelle Lachaunme, 6 rounds, junior lightweights

Nov. 30: Barcelona, Spain

  • Kerman Lejarraga vs. TBA, 8 rounds, welterweights

  • Alejandro Moya vs. Ruben Rodriguez, 10 rounds, junior middleweights

Nov. 30: Maykop, Russia

  • Yury Kashinsky vs. Ruslan Fayfer, 12 rounds, IBF cruiserweight eliminator

  • Maksim Vlasov vs. TBA, 12 rounds, light heavyweights

  • Sergey Kozhukhar vs. Victor Ialimov, 8 rounds, super middleweights

  • Arslan Yallyev vs. Haruna Osumanu, 8 rounds, heavyweights

  • Asker Tambiev vs. Shandur Ivanenko, 4 rounds, junior bantamweights

  • Igor Ionov vs. Maxim Litvinets, 4 rounds, heavyweights

  • Sergey Vradiy vs. Sam Pogosyan, 4 rounds, welterweights


Dec. 5: Costa Mesa, Calif. (DAZN/RingTV.com)

  • Yves Ulysse Jr. vs. Ismael Barroso, 12 rounds, junior welterweights

  • D'Mitrius Ballard vs. Yamaguchi Falcao, 10 rounds, middleweights

  • Mihai Nistor vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • Jason Quigley vs. Abraham Cordero, 8 rounds, middleweights

  • Edgar Valerio vs. Diuhl Olguin, 6 rounds, featherweights

  • George Rincon vs. Antonio Flores, 6 rounds, junior welterweights

  • Rianna Rios vs. TBA, 4 rounds, female featherweights

December 6: Philadelphia

  • Mykal Fox vs. Johnny Arellano, 10 rounds, welterweights

  • Kalvin Henderson vs. Genc Pllana, 8 rounds, super middleweights

  • Marcus Bates vs. Jesus Martinez, 8 rounds, junior featherweights

  • Shinard Bunch vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Devar Ferhadi vs. Vincent Baccus, 6 rounds, super middleweights

  • Ryan Umberger vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Brandon Mullins vs. Juan Zapata, 4 rounds, middleweights

  • Martino Jules vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Shamar Fulton vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Dec. 7: Puebla, Mexico (ESPN+)

  • Title fight: Emanuel Navarrete vs. Francisco Horta, 12 rounds, for Navarrete's WBO junior featherweight title

  • Title fight: Jerwin Ancajas vs. Miguel Gonzalez, 12 rounds, for Ancajas' IBF junior bantamweight title

  • Miguel Marriaga vs. Alfredo Mejia Vargas, 8 rounds, featherweights

  • Gabriela Sanchez vs. Silvia Torres, 8 or 10 rounds, female flyweights

Dec. 7: Diriyah, Saudi Arabia (DAZN)

  • Title fight: Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua, rematch, 12 rounds, for Ruiz's IBF/WBO/WBA heavyweight title

  • Alexander Povetkin vs. Michael Hunter, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator

  • Filip Hrgovic vs. Eric Molina, 10 or 12 rounds, heavyweights

Dec. 7: New York (Showtime)

  • Title fight: Jermall Charlo vs. Dennis Hogan, 12 rounds, for Charlo's WBC middleweight title

  • Title fight: Chris Eubank Jr. vs. Matt Korobov, 12 rounds, for vacant WBA interim middleweight title

  • Title fight: Marlon Tapales vs. Ryosuke Iwasa, 12 rounds, for vacant IBF interim junior featherweight title

  • Immanuwel Aleem vs. Ronald Ellis, 10 rounds, middleweights

  • Duke Micah vs. Joseph Ambo, 10 rounds, bantamweights

  • Title fight: Louisa Hawton vs. Lorraine Villalobos, 10 rounds, for vacant WBC women's interim strawweight title

  • Amon Rashidi vs. Antonio Sanchez, 6 rounds, welterweights

  • Burley Brooks vs. Joshua Cory, 6 rounds, super middleweights

  • Steven Torres vs. Daniel Felix Franco, 4 rounds, heavyweights

  • Arnold Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, welterweights

Dec. 7: Mashantucket, Conn. (UFC Fight Pass)

  • CES Boxing

Dec. 7: Montreal

  • David Lemieux vs. Max Bursack, 10 rounds, super middleweights

  • Arslanbek Makhmudov vs. Samuel Peter, 10 rounds, heavyweights

  • Simon Kean vs. Sergey Liakhovich, 10 rounds, heavyweights

Dec. 7: Tokyo

  • Kenichi Ogawa vs. Joe Noynay, 12 rounds, junior lightweights

Dec. 7: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Fouad El Massoudi, 12 rounds, for Garcia's European junior middleweight title

  • Kiko Martinez vs. Alexander Cazares, 10 rounds, featherweights

Dec. 12: Badalona, Spain (DAZN)

  • Sandor Martin vs. Joe Hughes, 12 rounds, for Martin's European junior welterweight title

  • David Avanesyan vs. Jose Del Rio, 12 rounds, for Avanesyan's European welterweight title

  • Jonathan Alonso vs. Samuel Gonzalez, 10 rounds, junior welterweights

  • Samuel Molina vs. Ivan Thomas, 10 rounds, lightweights

Dec. 13: Indio, Calif. (DAZN)

  • Vergil Ortiz Jr. vs. TBA, 10 or 12 rounds, welterweights

Dec. 13: Levallois, France

  • Sebastian Perez vs. Elie Konki, 12 rounds, bantamweights

Dec. 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Terence Crawford vs. Egidijus Kavaliauskas, 12 rounds, for Crawford's WBO welterweight title

  • Title fight: Richard Commey vs. Teofimo Lopez Jr., 12 rounds, for Commey's IBF lightweight title

  • Michael Conlan vs. Vladimir Nikitin, 10 rounds, featherweights

  • George Kambosos Jr. vs. Mickey Bey, 10 rounds, lightweights

Dec. 14: Brentwood, England (ESPN+)

  • Golden Contract tournament light heavyweight quarterfinals (Liam Conroy, Steven Ward, Hosea Burton, Serge Michel, Bob Asjisafe, Lenin Castillo, Ricards Bolotniks, TBA; draw TBA)

Dec. 14: Mexicali, Mexico (Golden Boy Facebook Watch)

  • Diego De La Hoya vs. Renson Robles, 10 rounds, featherweights

  • Roger Gutierrez vs. Andres Tapia, 10 rounds, junior lightweights

Dec. 14: Harrisburg, Pa.

  • Alycia Baumgardner vs. Christina del valle Pacheco, 8 rounds, female lightweights

  • Carlos Vidal vs. TBA, 8 rounds, lightweights

  • Michael Coffie vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • Angel Rivera vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

  • Luis Morales vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Carl Murphy vs. Khainell Wheeler, 4 rounds, super middleweights

  • Brent Oren vs. Dillon Kasprzak, 4 rounds, middleweights

  • Stafford Weddeburn vs. Lawrence Gabriel, 4 rounds, heavyweights

Dec. 14: Rome

  • Mauro Forte vs. Aritz Pardal, 12 rounds, featherweights

Dec. 15: New York (UFC Fight Pass)

  • O'Shaquie Foster vs. Alberto Mercado, 10 rounds, junior lightweights

  • Title fight: Ana Laura Esteche vs. Mary McGee, 10 rounds, for vacant IBF women's junior weltereweight title

  • Stephan Shaw vs. Gregory Corbin, 10 rounds, heavyweights

  • Victor Padilla vs. Fredric Bowen, 6 rounds, lightweights

  • Mikkel LesPierre vs. Roody Pierre Paul, 8 rounds, junior welterweights

  • Brian Ceballo vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Christian Bermudez vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Frederic Julan vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

  • Shadasia Green vs. TBA, 6 rounds, female light heavyweights

Dec. 15: TBA, South Africa

  • Gideon Buthelezi vs. Alexandru Marin, 12 rounds, junior bantamweights

Dec. 16: Almaty, Kazakhstan (ESPN+)

  • MTK Global Boxing

Dec. 18: Brisbane, Australia

  • Michael Zerafa vs. Jeff Horn, rematch, 12 rounds, middleweights

Dec. 19: London (DAZN)

  • Richard Riakporhe vs. Jack Massey, 12 rounds, for vacant British cruiserweight title

  • Fabio Wardley vs. Simon Vallily, 10 rounds, heavyweights

  • Luther Clay vs. Freddy Kiwitt, 10 rounds, welterweights

  • Kieron Conway vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Shannon Courtenay vs. TBA, 6 rounds, female bantamweights

  • Charles Frankham vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Hopey Price vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

  • Donte Dixon vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Dec. 20: Phoenix (DAZN)

  • Daniel Jacobs vs. Julio Cesar Chavez Jr., 12 rounds, super middleweights

  • Title fight: Julio Cesar Martinez vs. Cristofer Rosales, 12 rounds, for vacant WBC flyweight title

  • Maurice Hooker vs. Pedro Campa, 10 rounds, welterweights

  • Gabriel Rosado vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • Daniyar Yeleussinov vs. Alan Sanchez, 8 rounds, welterweights

  • Nikita Ababiy vs. TBA, 6 rounds, middleweights

  • Reshat Mati vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Dec. 21: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Kyotaro Fujimoto, 12 rounds, heavyweights

  • Sunny Edwards vs. Marcel Braithwaite, 12 rounds, for vacant British junior bantamweight title

  • Tommy Fury vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

Dec. 21: Ontario, Calif. (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Tony Harrison vs. Jermell Charlo, rematch, 12 rounds, for Harrison's WBC junior middleweight title

  • Title fight: Guillermo Rigondeaux vs. Liborio Solis, 12 rounds, for vacant WBA "regular" bantamweight title

  • Efe Ajagba vs. Iago Kiladze, 10 rounds, heavyweights

  • Jose Uzcategui vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • Jhack Tepora vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

Dec. 21: Hurstville, Australia

  • Billy Dib vs. Van Thao Tran, 10 rounds, junior lightweights

  • Paul Fleming vs. Guillermo Crocco, 10 rounds, lightweights

  • Daniel Lewis vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Youssef Dib vs. Michael Whitehead, 8 rounds, junior welterweights

Dec. 23: Yokohama, Japan (ESPN+)

  • Title fight: Ryota Murata vs. Steven Butler, 12 rounds, for Murata's WBA "regular" middleweight title

  • Title fight: Ken Shiro vs. Felix Alvarado, 12 rounds, WBC/IBF junior flyweight unification

  • Title fight: Moruti Mthalane vs. Akira Yaegashi, 12 rounds, for Mthalane's IBF flyweight title

Dec. 28: Atlanta (Showtime)

  • Title fight: Gervonta Davis vs. Yuriorkis Gamboa, 12 rounds, for vacant WBA "regular" lightweight title

  • Title fight: Jean Pascal vs. Badou Jack, 12 rounds, for Pascal's WBA "regular" light heavyweight title

Dec. 31: Tokyo

  • Title fight: Kazuto Ioka vs. Jeyvier Cintron, 12 rounds, for Ioka's WBO junior bantamweight title

  • Title fight: Kosei Tanaka vs. Wulan Tuolehazi, 12 rounds, for Tanaka's WBO flyweight title


Jan. 10: Atlantic City, N.J. (Showtime)

  • Title fight: Claressa Shields vs. Ivana Habazin, 10 rounds, for vacant WBC/WBO women's junior middleweight title

  • Shohjahon Ergashev vs. Keith Hunter, 12 rounds, WBA junior welterweight eliminator

Jan. 11: Atlantic City, N.J. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Jesse Hart vs. Joe Smith Jr., 10 rounds, light heavyweights

Jan. 11: San Antonio (DAZN)

  • Jaime Munguia vs. Gary "Spike" O'Sullivan, 12 rounds, middleweights

Jan. 18: Verona, N.Y. (ESPN+)

  • Eleider "Storm" Alvarez vs. Michael Seals, 10 rounds, light heavyweights

  • Amir Imam vs. TBA, 8 rounds, welterweights


Feb. 1: Haikou, China (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez's WBC/WBO junior welterweight title

Feb. 8: Goeppingen, Germany

  • Juergen Brahmer vs. Emre Cukur, 12 rounds, for vacant European super middleweight title

  • Kevin Lerena vs. Firat Arslan, 12 rounds, cruiserweights

Feb. 14: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing


April 18: Buenos Aires, Argentina

  • Marcos Maidana vs. Jorge Cali, 6 rounds, cruiserweights


June 14: Canastota, N.Y.

  • 31st annual International Boxing Hall of Fame inductions